תפוז קרה קרה

איזה פרי מהמם! זה הפרי האהוב עלי השנה 🙂 הוא עסיסי, מנקה ומחיה ואין בו שום דבר מכביד.

שני זנים של תפוזים אדומים זמינים לנו כאן: קרה קרה ותפוז דם. תפוז הדם נמצא יותר זמן בשוק, תזהו אותו לפי הכתמים האדומים שעל הקליפה. הוא חמצמץ והעונה שלו מתחילה בסוף ינואר, בשיא החורף. הקרה קרה, לעומת זאת, קליפתו צהובה כמו של תפוז רגיל והוא מתוק מתוק! הוא נמצא בחנויות האורגניות ובשווקים בעיקר בתחילת החורף אבל עכשיו אמצע פברואר ואני מצאתי אותו בשוק כאן בעוספיא והוא מתוק ומדהים כמו בתחילת העונה.

תפוזים יכולים להיות פרי אידיאלי עבור חלק מהאנשים ועבור אחרות הם יכולים להיות בעייתיים מאוד. הם עסיסיים וככאלה מאוד קלילים, מתאימים מאוד לארוחת בוקר כי הנוזלים הרבים שבהם מאפשרים לגוף להמשיך את תהליכי הניקוי מהלילה. החמיצות שלהם גם היא מזרזת ניקוי. הם לא מרוכזים בסוכרים, ובמובן זה מתאימים גם למי שרגישה לענייני הסוכר. בחורף הזה זה הפרי העיקרי שאכלתי. בחרתי תפוזים איכותיים ומתוקים, העדפתי תמיד את האורגניים אם היו באיכות טובה ואכלתי מהם המון! במחלקות האורגניות השנה אפשר היה למצוא תפוזים במחיר סביר מאוד של 6 ש"ח לקילו. אצלי ארוחה של תפוזים בד"כ כוללת בין 6 ל-10 תפוזים, ובגלל שהארוחה הזאת מאוד קלילה יכול להיות בהחלט מצב שבו אחרי שעתיים אכין לעצמי עוד ארוחת תפוזים כזאת.

איפה הבעיה עם תפוזים? פירות הדר שנקטפו בטרם הבשלתם לא מצליחים להבשיל טוב, ולמרבה הצער רוב העונה הם נקטפים בטרם עת בגלל שיקולים מסחריים. במצב כזה החומצות שבהם נשארות קשות לעיכול ומגרות. אצל הרבה אנשים כמות ראויה של פירות הדר יכולה לגרום לתגובות אלרגיות כמו פצעים על העור וקשיי עיכול (זה פחות רלוונטי למי שאוכלת תפוז אחד לקינוח, אלא מדובר במי שאוכלת ארוחה שלמה של תפוזים כמו שתיארתי). עם זאת, בשיא העונה, בתקופה הזאת, בחודשים ינואר – מרץ, התפוזים הרבה יותר בשלים והתגובות הלא נעימות פחותות. אבל גם מי שסובלת בכל שלב בשנה מתגובות לא נעימות לתפוזים, יכול להיות שהגוף שלה יגיב יותר טוב ככל שיתחזק ויבריא עם הזמן באורח החיים הזה. אני, כחולת קרוהן לשעבר עם מערכת עיכול רגישה, לא יכולתי לאכול פירות הדר מאז שחליתי (בגיל 10), אבל הודות לבריאות המתחזקת באורח החיים הזה, זה הולך ונעשה יותר ויותר קל וטוב, והשנה אני אוכלת אותם בכמויות גדולות מאוד והגוף מרגיש מצוין. מצאתי שאם אני לא בולעת את הציפה הלבנה של הפלחים העיכול מאוד מאוד נעים. הרבה מהחומצות המרירות מתרכזות בציפה הלבנה כך שגם אתן סובלות מתגובות לא טובות לפירות הדר, נסו לאכול אותם בלי לבלוע את הציפה הלבנה, וכן תמיד הקפידו על פירות מתוקים ובשלים היטב.

בתיאבון!

פוסטים נוספים 

אין תגובות

פרסום תגובה