בננות – המדריך השלם

בננות הן הפרי הכי פופולרי והכי ידידותי. ניתן למצוא אותן כמעט כל השנה ובכל מקום, הן טעימות מאוד, מזינות, משביעות ומתעכלות נהדר, אבל כמו כל פרי צריך לדעת איך לאכול אותן בצורה נכונה כדי לקבל מהן הזנה מרבית וכדי שהן יהיו הכי טעימות וקלות לעיכול. הדעה הרווחת לפיה בננות גורמות לעצירות כל כך שגויה! בננות בשלות ואיכותיות הן אחד הפירות הכי ידידותיים לעיכול, אם לא הידידותי ביותר. אם אתן רוצות לדעת איך לאכול בננה לעיכול מעולה, בצורה הכי טעימה והכי מזינה המשיכו לקרוא את המדריך השלם לבננות:

העונה הטובה ביותר עבורן היא העונה הקרה, ינואר פברואר. ככל שמתקרבים לקיץ הן פחות טעימות, פחות מזינות והמרקם פחות נעים.

20160217_144055

בשלות זה נושא די קריטי כאן. נהוג לאכול בננות כשהן צהובות וחלקות, וזה נחשב המצב הבשל שלהן. בפועל, מצב בשל של בננה מצריך שני תנאים נוספים מלבד הצבע הצהוב: היא צריכה להיות מנומשת כולה, וכן חייב להיות לה ריח מתוק כשמריחות אותה בעודה עם הקליפה לפני שמקלפים. כתמים שחורים לא מעידים על בשלות, יכולה להיות בננה מכוסה כתמים שחורים ועדיין לא בשלה. בשלות מזוהה רק על ידי הנמשים שמכסים אותה והריח המתוק. אפשר לראות בתמונה הראשית בננה בשלה ומוכנה לאכילה, בתמונה כאן בננה ממש קרובה להבשלה, היא כבר מנומשת אבל הנמשים מעטים וקטנים והיא לא מספיק ריחנית. בתמונה למטה יש בננות צהובות שאינן מנומשות, הן אינן בשלות חד משמעית וצריך להמתין עוד כמה ימים טובים עד שיבשילו.

20160217_144251

 

כאן עולה בעיה, רוב האנשים מתקשים למצוא בננות במצב הזה, כמעט שאי אפשר למצוא בננות מנומשות וריחניות בחנויות. הסיבה היא שכשמזיזים בננה בשלה והיא חוטפת מכות היא נרקבת. ומכיוון שבחנויות מזיזים ונוגעים בה כל הזמן, אם היא כבר הגיע למצב שקרוב להבשלה, היא כבר מוכה ומלאה ריקבון. במצב הזה, כשמקלפים רואים כתמים גדולים של ה"דבש", בעוד שהחלקים האחרים לא באמת בשלים.

 

אז איך מאפשרות לבננות להגיע למצב בשל? קונות אותן בעודן בוסריות, צהובות או ירקרקות, מניחות בבית במקום שקט שבו לא יפריעו להן ולא יזיזו אותן, ומחכות בסבלנות (ובאהבה!) להבשלה. המצב הזה מצריך התארגנות מראש עם בננות מכיוון שלוקח להן זמן להבשיל. אני קונה כל כמה ימים אשכול ולא מחכה שיגמרו לי הבננות כדי לקנות חדשות, כך יש לי אספקה תמידית וסדירה.

הקפאה אם נתקעתן עם יותר מדי בננות אפשר להקפיא. מקלפים אותן, אורזים בקופסא או בשקית אטומה ומקפיאים. הן מחזיקות כחודשיים במקפיא. אפשר להכין מהבננות הקפואות גלידות מדהימות, פשוט טוחנים אותן בבלנדר עם מעט מים ואפשר להוסיף עוד פירות אם רוצים, כמו תמרים או אפרסמונים, יוצאת גלידה מעולה!

בננות לדרך בעיה שעולה עם בננות בשלות היא שכשלוקחים אותן איתנו לדרך בשקית, בגלל שהן רכות ורגישות לתזוזות, הן נרקבות עד שמגיעה שעת הארוחה. הפתרון הוא לארוז אותן בקופסא ולפתוח את הקופסה מיד כשמגיעים ליעד. קופסה סגורה מונעת את המכות שהבננות חוטפות בנשיאה בשקית. מצד שני, אם הן נשארות סגורות לאורך יותר מדי שעות הן נרקבות, ולכן יש צורך לפתוח את הקופסה מיד כשמגיעים ליעד.

אורגני או לא תמיד עדיף לאכול אורגני אם המצב הכלכלי מאפשר, אבל עם בננות זה דווקא פחות קריטי. הקליפה שלהן עבה ומגנה בצורה לא רעה מפני הריסוס, ויש בננות מאוד טעימות ואיכותיות גם בשוק הקונבנציונלי.

הבחלה בחקלאות המודרנית בננות נקטפות בעודן ירוקות ובוסריות מאוד. לאחר הקטיף הן מוכנסות לחדר שמוצף בגז אתילן שמזרז את ההבשלה שלהן. התהליך הזה נקרא הבחלה. גז האתילן הוא בעיקרון גז טבעי, גם בהבשלה הטבעית של הבננה על העץ היא מפרישה אתילן והאתילן מזרז את ההבשלה שלה עצמה. הבעיה עם ההבחלה היא שכיוון שמדובר בתהליך מזורז, הוא לא מאפשר הבשלה באמת מלאה של הבננה ברמה המשתווה לגמרי להבשלה שלה על העץ. זאת הסיבה לכך שחלק מאנשי הבריאות מאוד מדגישים את החשיבות של העדפת בננות שלא עברו הבחלה. מצד שני, מאוד קשה למצוא בננות שלא עבור הבחלה. נוסף על כך, קשה למצוא בננות לא מובחלות שהן גם באיכות טובה. כך יוצא שאם לא מצאתן בננות לא מובחלות איכותיות, כבר עדיף להסתפק בבננות רגילות ומובחלות. באופן אישי לא הרגשתי הבדל משמעותי בעיכול או בטעם בין בננות מובחלות לכאלה שאינן מובחלות, ואני ממליצה גם במקרים של מחלות עיכול על הבננות שיש בכל מקום.

בננות לבעיות עיכול בננות זה אחד הפירות שמתעכלים הכי טוב אצל אנשים שסובלים מבעיות עיכול, וזה הפרי שכדאי להכניס לפני הכל לתפריט. חשוב להקפיד מאוד לאכול אותן רק כשהן בשלות, פרי בוסר הוא מזיק ובמיוחד כשהעיכול רגיש. שנית, תמיד להקפיד לאכול פירות על קיבה ריקה, בבוקר, או בצהריים אם בבוקר אכלנו גם רק פירות. העיכול הכי טוב כשאוכלות ארוחה שלמה של פרי מאותו סוג. רק בננות למשל, זאת ארוחה נהדרת, טעימה ומספקת. לבסוף, כדאי לציין שכמו עם כל פרי, לאכול את הבננה במצבה השלם עדיף מלאכול אותה בשייק. במצבה השלם העיכול שלה מיטבי.

לאיזו ארוחה בננות מתאימות מבין הפירות והירקות תמיד כדאי לאכול בכל רגע את מה שהכי מתחשק. עם זאת, אפשר לומר באופן כללי שבבוקר יותר נעים ונכון לאכול פירות עסיסיים, כי הם מרווים, מנקים ומאפשרים לגוף להמשיך את תהליכי הניקוי של הלילה. בצהריים, אחרי שכבר היינו בפעילות במשך כמה שעות, מגיע רעב ותיאבון למשהו יותר "כבד". בשעה הזאת דווקא ארוחה של פירות עשירים בקלוריות מתאימה כמו ארוחה של בננות.

בתיאבון!

פוסטים נוספים 

5 תגובות
 • משה נבון
  פורסם ב 14:28h, 05 אפריל הגב

  לאביבה שלום רב,
  אינני יודע ממתי המאמר על הבננה, אבל, נחשפתי אליו כעת וניהנתי לקרוא אותו.
  לתשומת לבך, הבננה זה הפרי הנמכר ביותר בעולם!
  ברוב מדינות העולם הבננות מרוססות בחומרים לא סימפטים, יש מדינות בדרום ומרכז אמריקה שמטוס עולה לאוויר אחת לשבוע ומרסס מלמעלה את המטעים כנגד מספר מחלות שהעיקרי שבהם היא מחלת "הסיגטוקה" . לעומת זאת, במדינת ישראל הבננות לא מרוססות ולא סובלות ממחלות ולכן בלי קשר לקליפה העבה הבננה כמעט אורגנית. מה שמבדיל בין בננה רגילה לבין בננה אורגנית במדינת ישראל הוא בעיקר הדישון המוחדר לקרקע באמצעות מערכת ההשקיה, על מנת להעשיר את מרכיבי התזונה של הצמח אשר ניתן לבננות רגילות, עיקר הדישון הוא לא מזיק ומבוסס על אמון חנקתי וברזל שהם מינרלים מן הטבע.
  דרך אגב, זו הסיבה שהגנת הצומח – משרד החקלאות אינה מתירה לייבא בננות למדינת ישראל, נקווה שמשרד החקלאות ימשיך לעמוד על המשמר ושנמשיך להיות אחת מהמדינות הבודדות בעולם מבננות שתושביה נהנים כל השנה מבננות נקיות מרעלים…

  משה נבון
  מנ"כל צמח בננות בע"מ
  "בננה עמק"

  • אביב ברכה
   פורסם ב 07:40h, 17 אוגוסט הגב

   משה נעים מאוד!!

   אני רק עכשיו רואה את התגובה המעניינת שלך! ידעתי שהבננות בישראל לא מרוססות ואני שמחה לקבל עכשיו גושפנקה כזאת ממך ושאר האינפורמציה טובה ומעניינת.

   אני מאחלת בריאות וכל טוב,

   אביב

 • נויה בראון וייס
  פורסם ב 08:29h, 15 ינואר הגב

  כמה זמן לוקח לבננות בוסר להגיע לבשלות מלאה?
  תודה.

 • נויה בראון וייס
  פורסם ב 08:29h, 15 ינואר הגב

  כמה זמן לוקח לבננות בוסר להגיע לבשלות מלאה?
  תודה.

  • אביב ברכה
   פורסם ב 12:40h, 16 ינואר הגב

   הי נויה, זה תלוי בעונה ובמצב בו קנית אותן. בשיא החורף אני לפעמים מחכה שבוע עד שהן ריחניות ובשלות לאכילה.

פרסום תגובה