ארוחת בננה אפרסמון

זה מתכון של קייטי קריין, היא אחת השפיות שעובדות עם דאגלאס גרהאם (אבי הגישה 80/10/10) על האוכל בריטריטים שלו, ואפשר לראות את סרטון ההכנה שלו כאן. מעדן חורפי, שאולי נראה כמו קינוח אבל הוא מתאים הרבה יותר כארוחת צהריים, מכיוון שהוא עתיר בקלוריות ומכיוון שאנחנו רוצות שהארוחות ה"רציניות" ועתירות יותר בקלוריות יהיו מפירות וירקות חיים ולא להשאיר את המזון החי כמנת צד. הוא עשוי משכבה של תותי עץ מיובשים וטחונים, שכבה של פרוסות בננה ושכבה של אפרסמון בשל היטב. זה מתוק, מענג ומספק מאוד, ממלא בארגיות ולא מכביד בשום צורה ואחרי ארוחה כזאת אין צורך בקינוח 😉

האפרסמון הוא כוכב בארוחה הזאת וממש כדאי להכיר את האפרסמון קצת יותר לעומק כדי להבין איך נכון לאכול אותו כדי שיהיה טעים ובריא, ראו כאן. ואת תותי העץ המיובשים אפשר למצוא בחנויות טבע (גירסה אורגנית בשקית סגורה) או בחנויות התבלינים היותר רציניות.

יש כאן הרבה סוכר פירות. בניגוד למה שמקובל לחשוב סוכר פירות לא משמין ולא מזיק והוא מקור האנרגיה הטוב ביותר עבורנו. אם נחשוב על כך – אנחנו זקוקים למקור כלשהו לקלוריות. המקורות האפשריים לקבל מהם קלוריות הם פחמימות, חלבונים או שומנים. בכל הדיאטות שבהן מגבילים את הפחמימות, בעצם מאלצים מצב בו יותר קלוריות מגיעות משומנים ומחלבונים. אנחנו יודעות היטב כבר ששומנים לא טובים לנו. תזונה מקובלת, שכוללת הרבה מזון מהחי, לעולם לא תהיה דלת שומן, כי גם מאכלים מהחי שנחשבים דלי שומן הם עתירי שומן ביחס למזון צמחי. בנוסף, עודף חלבונים הוכח באופן ברור כמקושר לכל המחלות המערביות שלא קיימות במדינות בהן אנשים ניזונים בעיקר מפחמימות. סוכרת, מחלות לב, מחלות אוטואימוניות וסרטן, קשורים כולם לעודף בחלבונים. אם תרצו להעמיק בנושא הזה אני ממליצה מאוד לקרוא את הספר מחקר סין שמראה עד כמה משמעותי לבריאותנו המעבר למזון צמחי שאינו עתיר בחלבונים ובשומן.

בנוסף, ישנה פרופגנדה נגד סוכר, כאילו שריבוי בסוכר הוא דבר מסוכן עבורנו. הדיאטניות הקונבנציונליות ממליצות לא לאכול יותר מ-3 פירות ביום כדי לא לאפשר צריכה של כמות גבוהה יותר של סוכר. יש בסיס לחשש מסוכר, אבל אין שום בסיס לחשש מסוכר פירות! הפרופגנדה נגד סוכר מבוססת על כך שרוב הסוכר שנהוג לאכול בחברה שלנו הוא סוכר מעובד, שנמצא בממתקים למיניהם, וזה אכן סוכר מזיק מאוד. הגוף שלנו לא מותאם לאוכל הלא טבעי הזה, ולא יודע איך לעכל ולהשתמש בו בצורה נכונה. לעומת זאת, סוכר של פירות הוא מקור האנרגיה העיקרי שכבני אדם ניזונו ממנו במרבית שנות האבולוציה שלנו. הגוף מקבל אותו בשמחה ומשתמש בו להפקת אנרגיה ללא הכבדה מיותרת וללא צבירה של רעלים (כמו שקורה עם עודף של חלבון או שומן שקיים בתזונה המקובלת).

מדהים לחשוב על כך שאנשים שהגבילו כל חייהם את הפחמימות לא הצליחו לאזן את המשקל שלהם, וכשעברו לתזונת פירות המשקל התאזן באופן טבעי. יש עדויות רבות לכך בקבוצה של אוכלי הפירות תזונת 80/10/10 טבעונית וחיה. אפשר לראות לדוגמא את הפוסט של לירון שמספרת על התמורות שחוותה בעקבות מעבר לתזונת פירות, היא הוכחה מאוד חזקה לכך שפירות ממש לא מעלים את הסיכון להשמנת יתר.

בקיצור, מותר להנות בחיים האלה, וכדאי!

בתיאבון!

פוסטים נוספים 

אין תגובות

פרסום תגובה